Moderné antihistaminiká – lieky na alergiu, ktoré nespôsobia ospalosť

Moderné antihistaminiká – lieky na alergiu, ktoré nespôsobia ospalosť

Na liečbu príznakov alergie (kýchanie, upchatý nos, slzenie očí, žihľavka…) sa najčastejšie využívajú antihistaminiká. Prvé lieky však spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky, spomedzi ktorých je najčastejšia ospalosť. Preto vznikli aj vylepšené lieky – moderné antihistaminiká – ktoré tieto nedostatky odstraňujú.

Alergiami trpí čoraz viac ľudí, no neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, prečo je to tak. Môžu za tým stáť zmeny v životnom štýle či stravovaní sa, ale aj iné faktory.

Ak k nim patríte aj vy, potom vás určite zaujíma, ako sa zbaviť nepríjemnej alergickej reakcie. Najlepšie urobíte, ak sa alergénu vyhnete, no to nie je vždy možné. Preto prichádzajú na pomoc lieky, či už viazané na predpis alebo aj voľnopredajné. K tým najodporúčanejším patria antihistaminiká.

Viac si o alergii a príznakoch prečítate tu.

Antihistaminiká prvej generácie

Prvé antihistaminiká vznikli už v 40. rokoch minulého storočia. Kvôli svojej štruktúre môžu prestupovať do centrálnej nervovej sústavy. Používajú sa na navodenie spánku (sedatívny účinok), pri nevoľnosti pri cestovaní (kinetózy), redukujú nevoľnosť a zvracanie (antiemetiká), redukujú úzkosť (anyiolytiká). Avšak pri liečbe alergie spôsobujú neželané vedľajšie účinky ako ospalosť, únavu či zhoršenie koncentrácie a pamäte.

Tieto vedľajšie účinky sa prejavujú už pri nižších dávkach, navyše efekt lieku trvá len 4-6 hodín a často sa môžu vyskytnúť liekové interakcie. Lieky prvej generácie môžete rozoznať podľa obsiahnutej účinnej látky.

Účinné látky, ktoré obsahujú lieky prvej generácie: bisulepín, dimetindén či prometazín.

Antihistaminiká druhej generácie

Aby sa minimalizovali vedľajšie účinky, v 80. rokoch minulého storočia sa vyvinuli antihistaminiká druhej generácie. Pri správnom dávkovaní nevyvolávajú ospalosť. Ich účinok trvá až 24 hodín, navyše majú protizápalový účinok a sú bezpečné aj v prípade, ak užívate iné lieky (nízke liekové interakcie).

Niekedy sa môžete stretnúť aj s pojmom antihistaminiká tretej generácie, no v praxi ide o vylepšené molekuly druhej generácie. Tieto molekulymajú ešte menej vedľajších účinkov a ani pri vyššej dávke nespôsobujú ťažkosti.

Účinné látky, ktoré obsahujú lieky druhej generácie: cetirizín a loratadín. Zdokonalené molekuly: levocetirizín, dezloratadín.

Alergia bez ospalosti

Alergia už teda nemusí znamenať buď – alebo: buď budete trpieť nepríjemnými príznakmi, alebo užijete liek, ktorý spôsobí ospalosť. Vďaka moderným antihistaminikám sa dajú príznaky alergickej nádchy či žihľavky odstrániť aj bez neželaného sedatívneho účinku.

Stačí iba siahnuť po efektívnom lieku – napríklad po voľnopredajných tabletách Dasseltino, ktoré obsahujú účinnú látku dezloratadín.

Liek Dasseltino sa využíva pri liečbe príznakov alergickej rinitídy (zápalové postihnutie nosovej sliznice) a urtikárie (žihľavka na koži). Ak sa však u vás alergické reakcie vyskytujú často (viac ako 4 dni v týždni a dlhšie ako 4 týždne dohromady), odporúča sa vyhľadať odborníka, ktorý vás vyšetrí a nastaví najvhodnejšiu liečbu.

Dasseltino

Efektívnu úľavu od alergie poskytne liek Dasseltino.
Jedna tableta denne pre aktívne dni a pokojné noci bez nepríjemných príznakov.

Kúpiť

Zdroje:

Wise SK, Lin SY, Toskala E et al. International Consensus Statement on Allergy and Rhinology: Allergic Rhinitis. Int Forum Allergy Rhinol. 2018;8 (2): 108–352.
https://www.healthline.com/health/allergies
https://go.drugbank.com/drugs/DB00967
https://www.prolekare.cz/kreditovane-kurzy/antihistaminika-2-generace-175/antihistaminika_2_generace-175
https://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13223-019-0375-9

Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Dasseltino je liek na vnútorné použitie. Dasseltino obsahuje dezloratadín.

Všetky práva vyhradené. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto